Test z lektury hobbit czyli tam iz powrotem. Hobbit czyli tam i z powrotem 2019-12-01

Tolkien J.R.R.

Test z lektury hobbit czyli tam iz powrotem

Za kogo był uważany tytułowy hobbit? Gdy tak śpiewali, Bilbo poczuł, że budzi się w nim miłość do pięknych rzeczy, które powstają dzięki pracy rąk, zręczności i czarom, namiętna i zazdrosna mi- łość, najgorętsza pożądliwość serc krasnoludzkich. Towarzyszą im krasnoludy oraz hobbit Bilbo Baggins. Akcja powieści dzieje się w Śródziemiu, fantastycznej krainie zamieszkałej przez elfy, hobbity, krasnoludy i orki. Czyż nie o tym właśnie mówimy od czterech godzin? Akcja powieści rozpoczyna się w Hobbitonie, skąd bohaterowie wyruszają w stronę Gór Mglistych, gdzie znajduje się Samotna Góra, gdzie mieszka pilnujący krasnoludzkich skarbów w powieści zostały zamieszczone mapy. Przygody oznaczały dla niego kłopoty i dlatego starł się ich unikać. Czemuż by nie jutro, na przykład? Beorn był do nich podejrzliwie nastawiony, jednak ucieszył się że Wielki Goblin nie żyje.

Next

~

Test z lektury hobbit czyli tam iz powrotem

Czy nie sły- szałeś naszej pieśni? Już niemal wszyscy byli na drugim brzegu, gdy nagle z zarośli wypadł jeleń. Pod koniec wedrowki w Bitwie Pieciu Armii stracil trzech przyjaciol Thorina,Filla i Killa jesli o to chodzi. Hobbici są — czy może byli — małymi ludźmi, mniejszymi od krasnoludów — róż- nią się też od nich tym, że nie noszą brody — lecz znacznie większymi od lilipu- tów. Smok zawrócił do Głównej Bramy, wpełznął do środka, splądrował wszyst- kie hale, uliczki, tunele, zaułki, piwnice, mieszkania i korytarze. Pewnego dnia Bilbo odnalazł w skale zarys drzwi. Całej kompanii udało się od nich uwolnić.

Next

Odpowiedzi na pytania z lektury Hobbit,czyli tam i z powrotem...?

Test z lektury hobbit czyli tam iz powrotem

Bardzo się z tego ucieszył, zwłaszcza że mądry czarodziej pochwalił go za bohaterstwo, spryt i dobroć. Nie pojmuję, co się w tym komuś może podobać — rzekł nasz pan Baggins, zatknął wielki palec lewej ręki za wycięcie kamizelki pod pachą i wypuścił drugi z kolei, jeszcze większy pierścionek dymu. Dopiero kiedy ułożył całe towarzystwo, mógł się sam tak- że położyć w swoim małym łóżku, bardzo zmęczony i nie bardzo szczęśliwy. To nie był zwykły człowiek, ale pół człowiek, pół niedźwiedź. Tylko dzięki przemyślności hobbita oraz dzięki pierścieniowi udało się mu wyjść z jaskini.

Next

~

Test z lektury hobbit czyli tam iz powrotem

Dociekliwy może bardziej dokładnie określić czas akcji, gdyż przygoda Bilba miała, jak się okazało, bardzo duże znaczenie w czasach Trzeciej Epoki Tolkienowskiego świata magii, czarów, elfów i niezwykłych ludzi. Na progu — Wędrowcy szukali długo tajemnego wejścia, w końcu Bilbo znalazł zarys drzwi, jednak nie udało im się ich otworzyć. Pozwól, że ci przedstawię: oto Bifur, Bofur, Bombur, a na- de wszystko — Thorin! Bilbo zaś, na stołeczku przy kominku, żuł biszkopt apetyt opuścił go całkowicie i usiłował robić dobrą minę, jakby wszystko, co się działo, było rze- czą najzwyklejszą w świecie, a wcale nie żadną przygodą. Ale to nie był Gandalf, tylko dwóch krasnoludów. Poczciwy hobbit był pewien, że to czarodziej, więc bardzo się zdziwił, kiedy na progu ujrzał krasnoluda. Na ciemnym niebie ponad drzewami świeciły gwiazdy.

Next

Streszczenie lektury czyli tam i z

Test z lektury hobbit czyli tam iz powrotem

On wyjaśnił im, że miecze z jaskini trolli to Orkrist czyli pogromca goblinów i Glamdring — młot na wroga. Nie przechodził drogą pod Pagórkiem od bardzo dawna, a mianowicie od śmierci swego przyjaciela, Starego Tuka, to- też hobbici niemal zapomnieli, jak wygląda. Następnego dnia Bilbo ponownie poszedł do Smauga, z którym zaczął rozmawiać. Kości wkoło porozwlekać, Butlę wina prask o próg! Skradał się nim powoli i rozmyślał o swoim domu. A oto nasz mały Bilbo Bag- gins, włamywacz, włamywacz z wyboru i wyborowy. Opowiada historię dzielnego hobbita i jego towarzyszy krasnoludów.

Next

Hobbit, czyli tam i z powrotem

Test z lektury hobbit czyli tam iz powrotem

W takim razie — rzekł Thorin — niech rzeczoznawca-włamywacz przedstawi nam swoje pomysły i propozycje. Wyjaśnienie nic im jakoś nie wyjaśniło. . Wędrowcy zostali zdani jedynie na własną pomysłowość i odwagę. Dokąd i po co zmierzał hobbit? Zabrał ze sobą Arcyklejnot, który był dla krasnoludów najcenniejszym skarbem. Był rok 1914 i tysiące młodych ludzi zaciągało się do wojska. Tak się też stało - Gandalf ostrzegł krasnoludy, że nie wolno im zbaczać z drogi w puszczy, a potem odszedł.

Next

Quiz: Jak dobrze znasz lekturę

Test z lektury hobbit czyli tam iz powrotem

. . I wtedy Bilbo, ku swemu przerażeniu, odkrył, co to znaczy być włamywaczem - to właśnie on miał sprawdzić, co to za światło i kto jest ukryty wśród drzew. Na szczęście Bilbo ma pieniądze na zakup i wprowadza się z powrotem do swojego domu. Nim Bilbo zdążył bodaj kichnąć, chwycili tacę i kilka małych stolików, zanieśli do sali i zmienili wszystkie nakrycia. Hobbit domagał się teraz, aby Gollum wyprowadził go z podziemi.

Next

Odpowiedzi na pytania z lektury Hobbit,czyli tam i z powrotem...?

Test z lektury hobbit czyli tam iz powrotem

Jest to mały staruszek w wysokim, spiczastym, niebieskim kapeluszu i długim szarym płaszczu przepasanym srebrną szarfą. Pojawiły się w powieści jeszcze raz, podczas Bitwy Pięciu Armii. . Opisał specjalną rachubę czasu, języki, plemiona go zamieszkujące, dzieje władców. Bilbo dowiedział się, że gobliny i wargi przegrały dzięki pomocy orłów.

Next

Hobbit, czyli tam i z

Test z lektury hobbit czyli tam iz powrotem

Ostatni akt W maju Gandalf i Bilbo znowu znaleźli się w dolinie Riwendell. Ale żadnego z nas nie nęci myśl o Głównej Bramie. Krasnoludy: Dwalin, Balin, Kili, , , , Ori, Oin, Gloin, , , , Thorin Dębowa Tarcza - najdostojniejszy z nich był Thorin, to on był potomkiem Króla spod Góry i sam miał odziedziczyć spuściznę krasnoludów z pięknego niegdyś miasta Dal, gdzie pod Górą, obecnie oblężoną przez Smauga, znajdowały się kuźnie krasnoludów. Bard - mieszkaniec Miasta na Jeziorze, piękny, mądry i odważny, przyszły władca tego miasta. Potem, nim wrócił do jadalni, zjadł w kuchni smaczne śniadanko.

Next

Hobbit czyli tam i z powrotem

Test z lektury hobbit czyli tam iz powrotem

Udało im się to i popłynęli w stronę Miasta na Jeziorze. Nie został we wnętrzu Góry ani jeden żywy krasnolud, a smok zagarnął wszystkie bogactwa. Ogień i woda — Tymczasem Smaug napadł na Miasto na Jeziorze, na szczęście Bard ugodził smoka w słaby punkt strzałą i tym samym okolica została uwolniona od Smauga. Leżąc słyszał jeszcze, jak Thorin w sąsiednim — najelegantszym — pokoju nuci sobie: Ponad gór omglony szczyt Lećmy, zanim wstanie świt, By jaskinom, lochom, grotom Czarodziejskie wydrzeć złoto! Z czasem staje się prawdziwym dowódcą krasnoludów. W drzwiach kuchni już stali Balin i Dwalin, a za nimi Fili i Kili. . Stary Tuk bawił nas nimi w noc sobótkową.

Next